Mi az a citológia?

A citológia egy olyan orvosi diagnosztikai eljárás, amely során sejtek vizsgálatát végzik mikroszkóp segítségével. A citológia célja az, hogy azonosítsa és értékelje az egyes sejtek állapotát, szerkezetét és tulajdonságait. 

A citológia számos különböző területen alkalmazható, most nőgyógyászati rendelésünk kapcsán mutatjuk be a nőgyógyászati citológia vizsgálatot.


nogyogyaszat.png

A nőgyógyászati citológia vizsgálat egy olyan eljárás, amely során a méhnyakról és a hüvelyről vett sejtmintákat mikroszkóp alatt vizsgálják. 

Ez a vizsgálat elsősorban a méhnyakrák korai szakaszainak felismerésére és a hüvely, vagy a méh bizonyos fertőzéseinek szűrésére szolgál.
A méhnyakrák a méhnyak sejtein kialakuló rákos betegség, és a rendszeres méhnyakrák szűrővizsgálatok segíthetnek a betegség korai diagnózisában és kezelésében.

Mikor javasolják a nőgyógyászati citológia vizsgálatot?

A méhnyakrák szűrésére javasolják a nőgyógyászati citológia vizsgálatot, melyet panaszmentes esetben is évente legalább 1 alkalommal érdemes elvégezni.
A rendszeres szűrés segít azonosítani az először kialakuló rákos sejteket vagy a rákmegelőző állapotokat.

Ha egy nő panaszos és olyan tüneteket észlel, mint például rendszertelen menstruáció, rendellenes hüvelyi vérzés, hüvelyi fájdalom vagy más nőgyógyászati panaszok, az orvos citológiai vizsgálatot is javasolhat annak érdekében, hogy kizárja vagy diagnosztizálja a lehetséges rendellenességeket.

A humán papillomavírus (HPV) fertőzés a méhnyakrák egyik fő kockázati tényezője. A szexuálisan aktív fiatal korú nők 18%-ban jelen van a HPV fertőzés valamelyik típusa.
Az orvosok gyakran rendelnek citológiai vizsgálatot a HPV-fertőzés kimutatásának kezdő lépéseként vagy a fertőzés követésére. A HPV-fertőzésről részletes információkat találsz ebben a cikkünkben.

Bejelentkezés szűrővizsgálatra

 Mire világíthat rá a nőgyógyászati citológia vizsgálat?

A nőgyógyászati citológia vizsgálat során a méhnyak és a hüvely sejtek mikroszkópos vizsgálata történik. Az eredmények különböző dolgokra világíthatnak rá:

Ha az eredmények normálisak, - vagyis negatív- az azt jelzi, hogy a méhnyak és a hüvely sejtjei egészségesek, és nincs rákmegelőző vagy rákos állapot.

Ha az eredmények abnormálisak, -vagyis pozitív- ez lehet jele a méhnyakrák vagy a rákmegelőző állapotok jelenlétének.
A pozitív eredmények további vizsgálatokat indíthatnak, például kolposzkópiát vagy biopsziát, hogy megállapítsák a probléma súlyosságát és további kezelési lehetőségeket. Pozitív citológia esetén HPV szűrés is következhet, ahol arra keressük a választ, hogy mely HPV fertőzés típus okozza a szöveti elváltozást.

Az abnormális citológiai eredmények nem feltétlenül jelentik azt, hogy valakiben méhnyakrák alakult ki, de fontos, hogy az orvos megfelelően kezelje a helyzetet és szükség esetén további lépéseket tegyen a diagnózis és a kezelés érdekében.


A nőgyógyászati citológia vizsgálatának gyakorisága az egészségi állapottól, a korosztálytól és az egyéni kockázatoktól függ. 

Nőgyógyász doktornőnk, Dr. Lázár Gabriella szeretettel vár a Főnix Medical Centerben, legyen szó az éves nőgyógyászati szűrésről vagy éppen panaszról.

;