Szakrendelés bemutatása
A vizsgálat általában alapos kikérdezésből áll, amelyben fontos helye van a családi betegségeknek, a páciens tüneteinek és természetesen fizikális vizsgálatnak. Ez utóbb általában a szív meghallgatásából, EKG-ból, esetleg szívultrahangból, mellkasröntgenből áll. A kardiológus alkalmazhatja a terheléses EKG-t, valamint 24 órás vizsgálatokat a vérnyomás monitorozására Holterrel. A kapott eredmények alapján széles spektrumon történhet a gyógyítás: lehet gyógyszeres formában, köszönhetően a számos kiváló, rendelkezésre álló gyógyszernek, de legalább ilyen fontos az életmódváltás. Súlyosabb esetben a szakambulanciára irányítják a beteget, ahol egyéb terápiás, diagnosztikus vizsgálatok várják.
Kardiológiát kiegészítő diagnosztikai célú további eszközös vizsgálatok részletes leírásait az alábbiakban olvashatja.
12 elvezetéses EKG
Mi a 12 elvezetéses EKG lényege?
Négy végtagi és hat mellkasi elektróda segítségével készített EKG, mely 12 elvezetést ábrázol. Az elvezetések mindegyike a szív különböző részeit vizsgálja, így ezzel a módszerrel pontos „digitális-fotó” készíthető a szívről.
Mikor használjuk?
Leggyakrabban mellkasi fájdalomnál, illetve ritmuszavarok esetén használjuk.
Holter (24 órás EKG vizsgálat)
Mi a Holter 24 órás EKG vizsgálat lényege?
A Holter készülék azonos egy EKG-készülékkel azzal a többlettel, hogy 24 órán keresztül méri a szív működését. A Holter készülék a szívből érkező elektromos jeleket tudja rögzíteni. A beteg mellkasára a megfelelő helyekre egyszer használatos öntapadós elektródát rögzítenek, amikhez a vezetékeket kapcsolják. A készüléket egy nyakba vagy derékövre akasztható hordozható tokba kell viselni és 24 órán keresztül nem szabad levenni és nem érheti víz sem.
Mikor használjuk?
Mellkasi fájdalom, erős szívdobogás, fulladás, nehézlégzés, lábdagadás, szédülés, gyengeség, esetleg eszméletvesztés, magas és/vagy alacsony vérnyomással kapcsolatos panaszok kivizsgálása esetén.
Terheléses EKG
Mi a terheléses EKG lényege?
Terheléses EKG során megfigyelhető, hogy fizikai terhelésnél amikor a szervezetnek több oxigénre van szüksége akkor miképpen reagál a szív. Fizikai aktivitás hatására megnő a szív oxigén igénye, így elégtelen keringés során oxigénhiány alakul ki. Terheléses EKG vizsgálat során a mellkasra elektródákat helyezünk, a karon pedig a vérnyomásmérővel figyeljük a változást, miközben a pácienst leggyakrabban kerékpározásnak vetjük alá. Az orvos a vizsgálat előtt meghatározza az elérendő percenkénti pulzusszámot és fokozatosan kezdi el terhelni a pácienst. A vizsgálat addig tart, amíg a páciens pulzusszáma eléri a célul kitűzött számot, majd a terhelés után a pulzusszám normalizálódásáig megfigyeli a pácienst. Terheléses EKG vizsgálatot a szakma szabályai szerint csak akkor kezdünk el, ha előtte szívultrahang vizsgálat elvégzése során kóros eltérést nem találunk. A vizsgálat időtartama megközelítőleg 60 perc.
Mikor használjuk?
Mellkasi fájdalom, erős szívdobogás, bizonytalan mellkasi panaszok, fulladás, nehézlégzés, lábdagadás, szédülés, gyengeség, esetleg eszméletvesztés, magas és/vagy alacsony vérnyomás.
ABPM
Mi az ABPM lényege?
Az ABPM vizsgálat egy 24 órán át tartó vérnyomásmérés. Ez idő alatt viselni kell a páciensnek a karjára feltett vérnyomásmérőt egy kisméretű műszerrel összekötve, ami a beállításnál megadott időnként bekapcsol és folyamatosan rögzíti az adatokat. Eközben minden normál tevékenység, rutinszerűen végezhető az egész nap folyamán. Alkalmas továbbá a stresszhelyzetekkel összefüggő vérnyomás problémák diagnosztizálására (pl. fehérköpeny szindróma, pánikbetegség).
Mikor használjuk?
Magas vérnyomás esetén, élsportolóknál, szívbetegeknél, akiknél családon belül koszorúér betegség előfordult.
Szívultrahang (echokardiográfia)
Mi a szívultrahang lényege?
A szívultrahang olyan ultrahangos képalkotó eljárás, melynek során mozgóképet nyernek a szívről, a szívüregeket határoló falakról, a billentyűkről és a szívburokról. Rendszerint például az infarktus utáni falmozgási zavarokat, hegesedést, billentyűbetegségeket, a szívüregek közti kóros irányú véráramlást, a szív üregeiben kialakult vérrögöt, a szívburokban meggyűlő folyadékot lehet kimutatni vele. A legkíméletesebb, káros hatással nem járó vizsgálat a szívultrahang. Előkészítésre nincs szükség. A páciens mellkasát az ultrahanghullámok terjedését elősegítő zselével kenik be. A vizsgálófejet ráhelyezik a páciens mellkasára. Az orvos a vizsgálófejet mozgatva próbál képet alkotni a szív különböző területeiről. A vizsgálat kb. 15-20 percet vesz igénybe.
Mikor használjuk?
Szívelégtelenséggel, szívizomgyulladással, szívbillentyű, illetve koszorúér betegségekkel kapcsolatos panaszok kivizsgálása esetén javasolt. Post Covid kardiológiai tünetekkel jelentkező páciensek esetében javalt.
Szakorvosaink