Kardiológia
A kardiológia a szív és a keringés veleszületett és szerzett rendellenességeit vizsgálja, a különböző szívbetegségeket, összefoglaló néven szív- és érrendszeri betegségeknek hívjuk őket.
A szív feladata nem kevesebb, mint vért juttatni a test minden pontjára, így ő tekinthető a szervezet ,,motorjának”, működése az egész testre hatással van. A vért a nagy vérkörön keresztül pumpálja ki, majd a kis vérkörön keresztül szívja vissza.
A szív- érrendszeri betegségek hazánkban a vezető halálokok közé tartoznak. Gyakran hirtelen, különösebb fájdalom és előjelek nélkül jelentkeznek a tünetek (agyvérzés, szívinfarktus), sok esetben tartós egészségkárosodással, vagy akár halálos kimenetellel.
Célirányos szűrővizsgálatok és a megfelelő életmód csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések előfordulási arányát.
Ha az egészséged fontos számodra, akkor ne hagyd ki a szív- és érrendszeri szűrést! Látogass el hozzánk a legjobb kardiológiai rendelésre, ahol tapasztalt orvosunk áll rendelkezésedre, hogy elvégezze a szükséges vizsgálatokat és segítsen megőrizni szív- és érrendszered egészségét. Ne várj tovább, foglalj időpontot ma!
Kardiológiai szakorvosi vizsgálat
Kardiológiai szakorvosi vizsgálat során a páciens szív- érrendszeri megbetegedési kockázatának felmérése zajlik, konkrét panasz esetén a panaszt kiváltó ok feltárása.
Nyugalmi EKG
Nyugalmi EKG: A vizsgálat célja, hogy nyugalmi állapotban felmérjük a szív elektromos tevékenységét, melynek felelőse a szívben a szinusz csomó.
Holter monitorozás
Holter monitorozás - 24 órás EKG vizsgálat: A 24 órás Holter EKG vizsgáló eszköz a napi rutin tevékenységünk végzése során rögzíti a szív elektromos tevékenységét. Az ingerületképzési zavarral járó betegségek kivizsgálása esetén elengedhetetlen diagnosztikai vizsgálat.
Szívultrahang vizsgálat
A szívultrahang olyan képalkotó eljárás, melynek során mozgóképet nyernek a szívről, a szívüregeket határoló falakról, a billentyűkről és a szívburokról.
Rendszerint például az infarktus utáni falmozgási zavarokat, hegesedést, billentyűbetegségeket, a szívüregek közti kóros irányú véráramlást, a szív üregeiben kialakult vérrögöt, a szívburokban meggyűlő folyadékot lehet kimutatni vele.
ABPM
Az ABPM vizsgálat egy 24 órán át tartó vérnyomásmérés.
Ez idő alatt viselni kell a páciensnek a karjára feltett vérnyomásmérőt egy kisméretű műszerrel összekötve, ami a beállításnál megadott időnként bekapcsol és folyamatosan rögzíti az adatokat.
Eközben minden normál tevékenység, rutinszerűen végezhető az egész nap folyamán.
Alkalmas továbbá a stresszhelyzetekkel összefüggő vérnyomás problémák diagnosztizálására (pl. fehérköpeny szindróma, pánikbetegség).
Terheléses EKG vizsgálat
Terheléses EKG során megfigyelhető, hogy fizikai terhelésnél amikor a szervezetnek több oxigénre van szüksége akkor miképpen reagál a szív.
Fizikai aktivitás hatására megnő a szív oxigén igénye, így elégtelen keringés során oxigénhiány alakul ki. Az orvos a vizsgálat előtt meghatározza az elérendő percenkénti pulzusszámot és fokozatosan kezdi el terhelni a pácienst.
A vizsgálat addig tart, amíg a páciens pulzusszáma eléri a célul kitűzött számot, majd a terhelés után a pulzusszám normalizálódásáig megfigyeli a pácienst.
- Vérnyomás ingadozás, gyakori fejfájás, szédülés, eszméletvesztés esetén,
- Magas, vagy alacsony vérnyomás kivizsgálása esetén
- Koszorúér betegségek felmerülése, érelmeszesedés esetén
- Szívelégtelenség esetén a szív összehúzó ereje csökken, nem elég erős hozzá, hogy a keringést működtesse
- Erős szívdobogás érzés, szívritmuszavar, ingerületképzési zavarok esetén
- Nehézlégzés, fulladás, lábdagadás, gyengeség
- Szívbillentyű rendellenességek esetén pangó vér okozhat zavart a szív működésében
- A szív gyulladásos folyamatai fertőzések kapcsán is kialakulhatnak a szívburokban, a belhártyán, vagy a szívizomban
- Mellkasi szorítás, fájdalom, szívtáji nyomás, gyomorba sugárzó fájdalom
- Cukorbetegség esetén kardiológus szakorvos felkeresése ajánlott
- Jelentős túlsúly, mozgásszegény életmód
- Covid fertőzést követően kardiológiai dekompenzáció, ritmuszavar, egyéb korábban nem tapasztalt kardiológiai tünet jelentkezése esetén
- A családban előfordult szív- érrendszeri betegség esetén érdemes 40 év felett évente kardiológus szakorvost felkeresni
Szakorvosi vizsgálat
A szakorvosi vizsgálat során először a kórtörténet felvételére fókuszálunk. A kórtörténet magába foglalja a családi anamnézis (családban előfordult betegségek) felvételét, valamint a páciens jelenlegi panaszainak kikérdezését, ismert társbetegségeit, korábbi műtéteket, betegségeket.
Ezt követően fizikális vizsgálat következik, mely során a páciens vérnyomását és pulzusát ellenőrzi az orvos, majd sztetoszkóppal meghallgatja a szívhangokat, zörejeket.
Amennyiben van 3 hónapnál nem régebbi laborvizsgálati eredmény, érdemes a vizsgálatra elhozni magunkkal.
A szakorvosi vizsgálat időtartama 30 perc.
Nyugalmi EKG
A páciens végtagjaira elektródák kerülnek, mellyel az elektromos aktivitást mérjük nyugalmi állapotban, fekvő helyzetben.
Vizsgálat közben a páciensnek nem szabad mozognia és beszélnie, néhány perc alatt a készülék regisztrálja a szív elektromos tevékenységét.
Holter vizsgálat
A páciens mellkasára egyszerhasználatos öntapadós tappancsok kerülnek felhelyezésre, melyek összeköttetésben vannak egy kis dobozzal és rögzítik a szívből érkező elektromos jeleket.
A napi rutintevékenység mellett hordható az eszköz, közben arra kérjük a pácienst, hogy egy kis naplót vezessen napi tevékenységeivel kapcsolatosan, ez megkönnyíti a kiértékelést.
A készüléket és a tappancsokat víz nem érheti, a kis dobozt jellemzően derékövre rögzítik, vagy nyakba akasztják.
Szívultrahang vizsgálat
A legkíméletesebb, káros hatással nem járó vizsgálat a szívultrahang.
Előkészítésre nincs szükség.
A páciens mellkasát az ultrahanghullámok terjedését elősegítő zselével kenik be. A vizsgálófejet ráhelyezik a páciens mellkasára. Az orvos a vizsgálófejet mozgatva próbál képet alkotni a szív különböző területeiről.
A vizsgálat kb. 15-20 percet vesz igénybe.
ABPM
Az ABPM vizsgálat egy 24 órán át tartó vérnyomásmérés.
Ez idő alatt viselni kell a páciensnek a karjára feltett vérnyomásmérőt egy kisméretű műszerrel összekötve, ami a beállításnál megadott időnként bekapcsol és folyamatosan rögzíti az adatokat.
Eközben minden normál tevékenység, rutinszerűen végezhető az egész nap folyamán.
Alkalmas továbbá a stresszhelyzetekkel összefüggő vérnyomás problémák diagnosztizálására (pl. fehérköpeny szindróma, pánikbetegség)
60 perc
Terheléses EKG vizsgálat
Terheléses EKG vizsgálat során a mellkasra elektródákat helyezünk, a karon pedig a vérnyomásmérővel figyeljük a változást, miközben a pácienst leggyakrabban kerékpározásnak vetjük alá.
Az orvos a vizsgálat előtt meghatározza az elérendő percenkénti pulzusszámot és fokozatosan kezdi el terhelni a pácienst. A vizsgálat addig tart, amíg a páciens pulzusszáma eléri a célul kitűzött számot, majd a terhelés után a pulzusszám normalizálódásáig megfigyeli a pácienst.
Terheléses EKG vizsgálatot a szakma szabályai szerint csak akkor kezdünk el, ha előtte szívultrahang vizsgálat elvégzése során kóros eltérést nem találunk.
A vizsgálat időtartama megközelítőleg 60 perc.
-
Kardiológus
-
Kardiológia, Repülőorvoslás
-
Receptírás7000 HUF
-
Kardiológia szakorvosi vizsgálat32000 HUF
-
Kardiológia kontroll vizsgálat29000 HUF
-
Nyugalmi EKG (szakorvosi vizsgálat, kiértékelés nélkül)9000 HUF
-
Szívultrahang vizsgálat29000 HUF
-
Holter monitorozás (24 órás EKG vizsgálat és szakorvosi kiértékelés vizittel)29000 HUF
-
24 órás automata vérnyomás monitorozás (ABPM szakorvosi kiértékeléssel, vizittel)29000 HUF
-
Terheléses EKG (orvosi előzmény, szív UH lelet birtokában)29000 HUF
-
Kardiológiai konzultáció (hozott lelet értékelése)29000 HUF
-
Kardiológiai szakorvosi vizsgálat és szívultrahang vizsgálat54000 HUF
-
Kardiológiai szakorvosi vizsgálat, szívultrahang-, terheléses EKG69000 HUF