Urológiai szűrés férfiaknak: Miért fontos a férfiak rendszeres urológiai vizsgálata?

Urológiai szűrés férfiaknak: Miért fontos a férfiak rendszeres urológiai vizsgálata? 

40 év felett a férfiak kor növekedésével egyre magasabb százalék eséllyel jelennek meg olyan súlyos, az életet jelentősen befolyásoló urológiai kórképek, melyeket időben észlelve megnyugtatóan lehet rendezni. Ilyenek a prosztatarák és a prosztata megnagyobbodás okozta szervi zavarok is. A prosztata a férfiak természetes nemzőképességének nélkülözhetetlen szerve, itt egyesülnek az ondó és húgyutak. A prosztata mirigyei által termelt váladék adja az ondó negyedét-harmadát, a prosztata váladékban jelen lévő anyagok szükségesek ahhoz, hogy a spermiumok megtermékenyíthessék a petesejtet. Magyarországon a prosztatarák az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés a férfiak körében. Évente több mint 4-5 ezer új esetet diagnosztizálnak, és körülbelül 1 500 férfi hal meg prosztata daganat következtében. A prosztata megnagyobbodás okozta vizelési zavarok idősebb korban már a férfiak 85 százalékát érintik és súlyosságuk a kor előrehaladtával növekszik.  Az urológiai szűrések középpontjában a férfi egészség megőrzése és a daganatos megbetegedések korai diagnosztizálás áll, amelyek egyik kulcsfontosságú eleme a PSA-vizsgálat. A prosztata-specifikus antigén (PSA) egy fehérje, melyet a prosztata termel ezáltal a szervre specifikus anyagként tartjuk számon, az ondó elfolyósodásáért felel. A szintjének vizsgálata életmentő lehet, különösen az idősebb férfiak körében. Nézzük meg, mi is a PSA szűrés, miért fontos, mikor ajánlott, és milyen tünetekre érdemes figyelni.

Mi a PSA szűrés, és miért fontos?

A PSA nem csak az ondóban hanem a vérben is mérhető szintben van jelen. Ezt a szintet különféle természetes és kóros helyzetek befolyásolhatják, mint magömlés, rektális behatás, de prosztatagyulladás, megnagyobbodás és rák esetén is emelkedett szinteket lehet mérni. A rendszeres PSA szűrés tehát lehetőséget nyújt ezeknek a kór állapotoknak a korai felismerésére, mielőtt azok komolyabb tüneteket okoznának.

Mikor, milyen gyakran és hogyan végzik a PSA szűrést?

A PSA-vizsgálatot általában 45 év felett ajánlják minden férfinak. Akiknél magasabb a prosztataproblémák kockázata, vagyis a családjában már előfordult prosztatarák, náluk 40 éves kortól ajánlott a szűrés. A vizsgálatot évente 1 alkalommal ajánlott elvégezni. 

A PSA mérés egyszerű vérvétellel lehetséges, amely során meghatározzák a fehérje vérben jelenlévő szintjén. Az anyagnak többféle formáját mérhetjük (teljes, szabad illetve különböző szállítófehérjékhez kötött formák), melyekkel jobban megjósolható egy-egy adott érték természete. Magasabb, szürkezónás értékek esetében ezekkel a különféle formákkal történő számítások jobban jósolják a valós helyzetet, mint egy egyszerű teljes PSA lelet. A gyors és fájdalommentes vérvétel eredménye tájékoztatást nyújthat a prosztata egészségi állapotáról.

Mi a PSA normál határértéke?

Fontos megjegyezni, hogy a különböző PSA értékek értékelésénél nincsenek konkrét határértékek, azaz nincs olyan érték, amely kapcsán egyértelműen kijelenthető lenne, hogy valakinél prosztatarákkal állunk szemben! A megállapítás abban az aspektusban is igaz, hogy alacsony PSA értékkel is lehet valakinek prosztatarákja, illetve a magas PSA érték esetén sem biztos, hogy valaki rákos beteg. A PSA értékek abban segítenek, hogy a felvett kórelőzmény, fizikális és klinikai vizsgálatokkal együtt eldönthessük, szükséges-e tovább lépni a rákdiagnosztikában vagy sem. 

Így tehát a kapott laboratóriumi eredmények és az urológiai szakorvosi vizsgálat együttesen jelent megfelelő szűrést prosztata daganatra vonatkozóan.

Jó tudni, hogy milyen tényezők befolyásolják a PSA értékeket:

  1. Idősebb kor: a kor előrehaladtával az antigén szintje lassan emelkedik, ez normális

  2. Megnagyobbodott prosztata: például jóindulatú prosztata hiperplázia esetén emelkedik a PSA szintje

  3. Prosztata cysta, fejlődési rendellenességek és más ritka jóindulatú prosztata kórképek.

  4. Prosztatagyulladás: szintén a prosztata specifikus antigén emelkedésével jár a prosztata fertőzése, gyulladása, mely kivizsgálást, kezelést igényel

  5. Ejakuláció: rövid ideig emeli a szintet, ezért a PSA vérvétel előtt 1-2 napig érdemes tartózkodni az ejakulációtól, hogy az eredmény a valóságot tükrözze

  6. Biciklizés: Tanulmányok szerint az ülés nyomást gyakorol a prosztatára, így előfordulhat, hogy aki rendszeresen biciklizik, emelkedett értékeket kap

  7. Bármilyen rektális behatás, mely miatt szintén érdemes 2-3 napig mellőzni egy-egy PSA vizsgálatot.

  8. Gyógyszerek: a tesztoszteron (férfi hormon) tartalmú és ennek a hormonnak a termelődését serkentő gyógyszerek emelik a PSA szintet. Azonban az aszpirin, vagy néhány koleszterinszintcsökkentő tartós alkalmazása csökkenti a PSA szintet is. 

Gyógynövények: az étrendkiegészítők és gyógyteák sokféle összetevőt tartalmaznak, néhányuk hatékonyan csökkenti a PSA szintet, erre vonatkozó tájékoztatást érdemes az urológustól kérni, kiegészítő terápiaként. 

Melyek a leggyakoribb tünetek prosztata betegségek esetén?

Számos tünet utalhat prosztataproblémákra, például:

  • Gyakoribb vizeletürítés, különösen éjszaka

  • Vizeletürítési nehézség, vagy fájdalom

  • Sürgető vizelési inger, vizelet visszatartási problémák

  • Merevedési problémák

  • Esetleges vér megjelenése a vizeletben vagy az ondóban

Ha ilyen tüneteket tapasztal, mindenképpen érdemes urológushoz fordulni!

Fontos, hogy önmagában az emelkedett PSA érték nem igazolja a daganatos betegséget, azonban az emelkedett érték figyelemfelhívó, mindenképpen további urológiai szakorvosi kivizsgálást igényel!










;