Magyarországon évente több, mint 5000 HPV okozta daganatos megbetegedést diagnosztizálnak!
E betegség kialakulásának egyik fő oka a humán papillomavírus (HPV) fertőzés, amely szexuális úton terjed, (ám kézzel történő érintkezéssel is fertőzhet a vírus). A HPV vírus különböző típusaiból több mint 200-at azonosítottak eddig. Ezek között vannak daganatképződés szempontjából alacsony rizikójú típusok (ezek jellemzően nemi szemölcsöket okoznak) és magas rizikójú típusok, melyek a rosszindulatú daganatos elváltozásokért felelnek.
Alacsony kockázatú HPV típusok: 6;11;42;43;44
Magas kockázatú HPV típusok: 16;18;31;33;45;52;58
A méhnyakrákok 99%-a, a hüvely daganatainak 70%-a, a végbélnyílás rákok 85%-a, a szeméremtesti daganatok 60%-a, a hímvessző daganatainak 54%-a, a középgarat daganatainak 80%-a köthető magas rizikójú HPV fertőzéshez.
HPV kialakulása és lefolyása
A HPV fertőzés a nemi érintkezés megkezdésével kezd el terjedni, férfiakat és nőket egyaránt megfertőz, gyakran tünetmentesen van jelen a szervezetben. A HPV fertőzés spontán gyógyulása akár 2 évig is eltarthat, ez idő alatt a vírus terjedése garantált. Minden tizedik HPV fertőzés tartósan fennmarad, a fertőzés alatt a vírus DNS-e integrálódik a gazdasejt genomjába, ami sejtmutációkat és kontrollálatlan sejtosztódást eredményez főleg a hámsejtekben.
Alacsony rizikójú HPV vírus esetén nemi szemölcsök kialakulását tapasztalhatjuk, ezek a condyloma névre hallgatnak, megjelenésük a nemi szerveken, a gáton és a végbél környékén jellegzetes karfiol-szerű lapos, szemölcsös növedékek.
Magas rizikójú HPV fertőzés esetén daganatos elváltozások kialakulása valószínű. Korai stádiumban, vagy már rákmegelőző állapotban történő feldezése esetén még kisebb műtéti beavatkozás is elegendő, de sajnos a méhnyakrák évente 400-500 halálos áldozatot követel.
Prevenció
HPV fertőzéssel szemben a leghatékonyabb védekezési módszer a védőoltás és a rendszeres szűrővizsgálat.
A CDC (Center of Disease Control and Prevention, Amerikai Járványügyi Hatóság) ajánlása alapján az alábbi korosztályok számára javasolt az oltás:
Magyarországon a 11-12 éves lányok és fiúk ingyenesen megkaphatják a HPV elleni védőoltást az iskolai oltási program keretében. 14 éves korig 2 db oltás beadása szükséges az immunizációhoz.
Kamaszok és fiatal felnőttek (15-26 éves) esetében férfiak és nők részére egyaránt javasolt, ebben a korban 3 darab oltás beadása szükséges 1 éven belül. Ezen korosztály részére beadott immunizáló oltások a leghatékonyabbak, ugyanis a fiatal szervezet erősebb immunválaszt képes adni, továbbá szexuálisa legaktívabb életciklusukat élik.
Felnőttek (26 éves kor felett) esetében már nagy valószínűséggel találkozott a szervezet a HPV valamelyik típusával. Az oltás beadása a kezelőorvossal történő egyeztetés mellett akkor érdemes, ha valamilyen oknál fogva nagyobb a kockázata egy új HPV fertőzésnek (új szexuális partner, keresztfertőzések megakadályozása).
A rendszeres szűrővizsgálatok elengedhetetlenek a fertőzés időben történő felismerésében.
HPV szűréssel az alábbi szakrendelések foglalkoznak:
Urológia
Nőgyógyászat
Bőrgyógyászat- és nemibeteg gondozás
Fül-orr-gégészet
6 tévhit a HPV vírussal kapcsolatban
Az óvszer nem nyújt 100%-os védettséget a fertőzés ellen.
HPV fertőzés tünetmentes átvészelése után nem alakul ki védettség, sőt az újrafertőződés kockázata a vírus leküzdése után kifejezetten magas.
Az oltás a már meglévő HPV fertőzést és a kialakult tüneteket nem gyógyítja, viszont a további fertőzések és súlyosabb tünetek kialakulását megakadályozza.
Az oltás nem helyettesíti a rendszeres szűrővizsgálatokat.
A rosszindulatú nőgyógyászati daganatos megbetegedések nem öröklődnek, a HPV vírus okozza a méhnyakrákos daganatok 99%-át.
A HPV fertőzések nemcsak a nőket érinti. Ma már tudjuk, hogy a férfiak is hordozzák a vírust és a daganatos megbetegedések 30%-a a férfi nemet is érinti.