Kardiológia Kisokos - Holter monitorozás a gyakorlatban

A Holter monitorozás egy olyan diagnosztikai eljárás, amely során egy hordozható EKG (elektrokardiogram) készüléket visel a páciens 24-48 órán keresztül. Ez az eljárás lehetővé teszi a szív elektromos aktivitásának folyamatos rögzítését a mindennapi tevékenységek során.

Ezzel az eszközzel sokkal pontosabb képet kapunk a szív működéséről egy átlagos nap során, mely adatok elemzése után az orvos képes a pontosabb diagnózis és a megfelelő kezelés kiválasztására.

Holter monitorozás indokolt lehet számos klinikai esetben, például:

  • Szívritmuszavarok észlelése: Ilyenkor a páciensek általában szapora szívverésre, vagy akár lassú szívverés érzésére panaszkodnak. A Holter monitor hasznos lehet az olyan szívritmuszavarok, mint a pitvarfibrilláció vagy az ingerületképzésben keletkezett esetleges kóros folyamatok nyomon követésére. Ezek a rendellenességek gyakran időszakosan jelentkeznek, és a rögzítés ebben az időtartamban lehetővé teszi a pontosabb észlelést.


  • Szédülés vagy ájulás okán: Ha valaki gyakran szédül, vagy eszméletét veszíti (szinkópia), mellkasi fájdalmat érez időnként, esetleg légszomjat, a Holter monitorozás segíthet az olyan szívproblémák azonosításában, amelyek ezeket a tüneteket okozhatják.


  • Koronária -betegség, angina pectoris észlelése: A Holter monitorozás alkalmazható olyan betegeknél, akiknél a koronária-betegség gyanúja merül fel. Ezen páciensek esetében az eljárás segíthet az iszkémiás események (a szív elégtelen vérellátásából eredő események) nyomon követésében. Ez esetben a szív koszorúereinek keringési zavara áll fenn, vagyis a keringési rendszer nem működik megfelelően, az erek szűkülete, elzáródása miatt, vagy simaizom-görcs (spasmus) áll a probléma hátterében. Ilyenkor tünetként mellkasi fájdalom, amely sugárzik karba, nyakba, de akár hátfájás, gyomorégés is jellemezheti. A kezeletlen esetek szívinfarktushoz vezetnek, mely a szívizom elhalását, további oxigénhiányos állapotokat idéznek elő, vagy akár hirtelen szívhalált. 


  • Gyógyszeres kezelés hatékonyságának értékelése: Ha valaki szívbetegség kezelés alatt áll, a Holter monitorozás segíthet megítélni, hogy a szívritmuszavarok és egyéb problémák megfelelően kezelhetők-e a felírt gyógyszerekkel.

Hogyan működik?

A Holter EKG kis, hordozható eszköz, amelyet egy erre a célra szolgáló kis táskában rögzítünk a páciens övén, vagy a ruhák alatt. Ez az eszköz folyamatosan rögzíti a szív elektromos aktivitását egy kis elektromos szenzoron keresztül, amely a páciens bőréhez van rögzítve több ponton a mellkasán. A rögzített adatokat egy beépített memóriában tárolja, és később az orvosok elemzik és értékelik azokat egy speciális szoftver segítségével. Az eszközt óvni kell a víztől, nem vízálló.

Holter EKG- kardiológiai vizsgálat akár otthon is!

A Holter monitorozás egy költséghatékony és innovatív diagnosztikai eszköz, mely segít a szívbetegségek feltárásában, diagnosztizálásában és kezelésében, úgy, hogy viselőjét nem zökkentjük ki a mindennapi életritmusából. 

Fontos, hogy amennyiben a fenti tünetek bármelyikét észleli, forduljon időban kardiológus szakorvoshoz! A Főnix Medical Centerben három kiváló szakorvosunk, Dr. György Margit, Dr. Vaskó Péter és Dr. Basirikia Gita várja számtalan szabad időponttal!


;