Bőrgyógyászati Kisokos

Az anyajegyek a bőrön található pigmentált területek, amelyek változatos méretűek, alakúak és színűek lehetnek. Bár sok anyajegy teljesen ártalmatlan, mégis fontos rendszeresen ellenőrizni azokat, mivel bizonyos változások figyelmeztető jelek lehetnek a kóros folyamatok kialakulására. Ebben a cikkben kitérünk az anyajegyek vizsgálatának fontosságára,a vizsgálat folyamatára,  a gyakoriságára, a figyelmeztető jelekre, valamint a kezelési lehetőségekre.  

Anyajegyek vizsgálatának fontossága

A naevus (anyajegy) rendszeres vizsgálatának célja, hogy az esetlegesen rosszindulatú elváltozásokat a bőrgyógyász időben azonosítsa. Mint általában a daganatos betegségeknél, itt is igaz, hogy a korai stádiumban felfedezett bőrrák kezelése sokkal hatékonyabb, mint a késői diagnózis és az esetleges áttétek onkológiai kezelése. A bőrdaganatok többnyire a napfénynek kitett bőrterületen alakulnak ki, a káros UV sugarak hatására. A bőr “megjegyzi” az elszenvedett káros sugárterhelést és összeadódik az életünk során bőrünket ért sugárzások mennyisége, így jellemzően 50 éves kor felett gyakrabban alakul ki bőrdaganat. Mind az UV-A, -B, és -C típusú hullámok esetén is számolnunk kell károsító hatással. Erre a betegségre is jellemző a családi halmozódás, így fokozott kockázatnak vannak kitéve azok, akiknek a családjában már előfordult bőrdaganat. 

Megkülönböztetünk jóindulatú és rosszindulatú bőrdaganatokat. 


Vizsgálati folyamat

Az éves bőrgyógyászati ellenőrzésen a szakorvos egy dermatoszkóp nevezetű eszközt használ, amely lehetővé teszi az anyajegy részletes szerkezeti elváltozásának vizsgálatát. 

Ez egy extrém nagyítású lencse fényforrással, így a szabad szemmel nem látható pigmentációs elváltozásokat, az anyajegy széleinek elmosódását, vagy a szöveti burjánzást azonosítani lehet a segítségével.

Bőrminta vétel: Amennyiben az elváltozás kapcsán gyanú merül fel, vagy olyan helyen található, ami esztétikai szempontból fontos (arc, dekoltázs, hajas fejbőr), lehetőség van úgynevezett Punch biopsziát kérni. Ez azt jelenti, hogy egy kis mintát vesznek az elváltozásból, melyet szövettanra küldenek. Ha a szövettan negatív, akkor a páciens eldöntheti maga, hogy szeretne-e megszabadulni az anyajegytől, vagy nem.

Ha viszont pozitív a szövettan eredménye, akkor a kimetszésre a lehető legrövidebb időn belül sort kell keríteni. 




Anyajegy vizsgálatok gyakorisága

Az anyajegy vizsgálatok rendszeressége személyenként eltérő lehet, de általánosságban évente legalább egyszer ajánlott bőrgyógyászt felkeresni. Azoknak, akiknek már volt bőrdaganata, vagy akiknek nagyobb a kockázata, (családi halmozódás, megelőző eltávolítás) a bőr rapid változása miatt 6 havi ellenőrzés javasolt. A rendszeresen végzett otthoni önvizsgálat segít felismerni, hogy milyen esetben kell soron kívül bőrgyógyászhoz fordulni. 


Figyelmeztető jelek 

Az anyajegyek rendszeres vizsgálata során fontos figyelmet szentelni az alábbi változásoknak, amelyek figyelmeztető jelek lehetnek:

Aszimmetria: Alakbéli változást jelent, az anyajegy két felének szimmetrikusnak kell lennie. Az aszimmetrikus elváltozások aggályokra adhatnak okot.

Határ: Az anyajegy szélei legyenek egyenletesek, és ne legyenek elmosódottak, vagy szabálytalanok.

Szín: Az anyajegyek általában egyszínűek. Az erőteljes színváltozások, például sötétedés vagy adott anyajegyen belül színeltérés, aggodalomra adhatnak okot.

Átmérő: Az anyajegy átmérője ne legyen nagyobb 6 milliméternél. 

Evolúció: Figyelni kell az anyajegyek változásaira. Ha egy anyajegy változik a méretében, formájában, vastagságában,vagy színében, az kivizsgálást igényel.


Kezelési lehetőségek

Az anyajegyek változásai nem mindig utalnak bőrrákra, de az észlelt kockázat miatt fontos időben szakemberhez fordulni. A bőrrák korai felismerése és kezelése kulcsfontosságú a sikeres gyógyulás szempontjából.


Ha felmerül a rosszindulatú bőrdaganat gyanúja, akkor a következő típusok kerülnek általában azonosításra. Az anyajegyekből kialakuló bőrrák leggyakrabban a melanoma malignum. A melanoma súlyosabb és agresszívabb, festékes anyajegyekből kezdődik, de már meglévő anyajegyben is kialakulhat.Egy másik nagyon agresszív fajta bőrdaganat a bazálsejtes karcinóma (basalioma), mely a bőr legmélyebb rétegében kóros osztódást kezd meg. Egyéb rosszindulatú bőrdaganatok is vannak, ugyan kisebb számban, de nem elhanyagolhatóak, ilyenek a laphámrák (Bowen-kór), Kaposi szarkóma, Paget- kór. 

Kezelési lehetőségek: Amennyiben a bőrgyógyász szakorvos úgy ítéli meg, hogy a kérdéses anyajegy kimeríti a figyelmeztető jeleknél felsorolt kategóriák egyikét, vagy mindegyikét, a képlet eltávolítására tesz javaslatot. Ez lehet prevenciós, azaz megelőző eltávolítás, vagy magas rizikójú, azonnali eltávolítási javaslat. Fontos, hogy ezeket az elváltozásokat nem szabad lézzerel égetni, vagy fagyasztani, kizárólag a sebészeti eljárás alkalmas a daganatos sejtek teljes körű eltávolítására. Az eltávolítás függ az anyajegy elhelyezkedésétől, méretétől, típusától. Kis méretű elváltozás eltávolítására babérlevél alakú kimetszéssel lehetséges, azonban feszülő testrészeken, vagy nagyobb méretű elváltozásnál a lebeny elforgatására, vagy szabad lebenyre van szükség.

A sebészeti eljárás során az anyajegy egy biztonsági zónával kerül eltávolításra, melyből jogszabály által meghatározott módon kötelezően szövettani vizsgálatra kell küldeni a mintát. A szövettani minta meghatározását követően tudjuk meg, hogy mi a pontos diagnózis, a kimetszett mintában találtak-e daganatos elváltozást. Rosszindulatú elváltozás esetén előfordul, hogy reoperáció szükséges, ez azt jelenti, hogy nagyobb biztonsági zónával újabb kimetszést kell végezni, mert nem épben történt az eltávolítás, ezt azonban csak a szövettan tudja megmondani. Rosszindulatú elváltozás azonosítása esetén onkodermatológiára kell irányítani a pácienst a mielőbbi szükséges terápia megkezdése érdekében.


Az anyajegyek rendszeres vizsgálata és az orvosi ellenőrzések fontosak az esetleges elváltozások korai felismerése érdekében. A bőrdaganat korai stádiumban, a megfelelő kezelési módszerekkel jó eséllyel gyógyítható! Ne hagyja figyelmen kívül az anyajegyeit, és forduljon szakemberhez, ha bármilyen változást észlel!


;